Paris’te Ne Yenilir? Ne İçilir
Fransa Genel Bilgi Yeme & İçme

Paris’te Ne Yenilir? Ne İçilir

Peynir

Keçi, koyun farklı sütlerden yapılmış peynir çeşitleri Fransız mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Hatta şarap gibi birkaç sene bekletilerek yapılan peynirler daha da makbul oluyor. Fransızlar peyniri meze gibi kullandığı için burada şarabın yanına peynir tabağı isteyip tatmanızı öneririz. Eskiden 350-400 civarında olan Fransız peynir çeşitleri günümüzde 1.000’i aşmıştır. Tanınmış Fransız peynirleri arasında Brie, Camembert ve Rokfor gibi çeşitler bulunur.

paris, fransa

Şarap

Fransa dünyanın en önemli şaraplarını üreten ülke olarak ün salmıştır. Böyle olunca da Paris’e yolu düşenler lezzetli Fransız şaraplarından tadabilirler. Zaten Fransızlar yemeğin yanına genelde şarap içmeyi tercih eder. Fransa’da 10 civarında belli başlı şarap üretim bölgesi vardır. Bunlar arasında Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire, Provence, Rhône ve Savoy bulunur.

paris, fransa

Kruvasan

Fransız mutfağına özel bir açma türüdür. Hilal şeklinde dışı hamur, içi ise çikolata kaplıdır. Kat kattır. Sadece tereyağıyla yapıldığı için açma ile farkı büyüktür. Genellikle yanında kahve ile yenilir. Fransız kahvaltısının vazgeçilmezidir.

paris, fransa

Kurbağa Bacağı

Fransız mutfağının en önemli yemeklerinden biridir. Paris’te birbirinden şık restoranların menüsünde bulabilirsiniz. Tadının biraz tavuk etine benzediğini söyleyebiliriz.

paris, fransa

Ördek Konfi

Fransız mutfağının önemli yemeklerinden biri ördektir. Aslında Gaskonya bölgesi yemeği olmasına rağmen Fransız mutfağının ünlü yemeklerinden biridir. Paris’te ördek etiyle yapılan yemekler yiyebilirsiniz.

paris, fransa

Salyangoz

Bize ters gelen bir yiyecek gibi görünse de Fransızların ve Parislilerin çok önem verdiği yemeklerin başında gelir. Belli aşamalarda işlemden geçirilmiş salyangozlar hazırlanan özel soslarla birlikte servis edilir.

paris, fransa

West Country Girl 

Bu mekânda şimdiye kadar yediğiniz en güzel krepleri yiyeceğinizi iddia ediyorum. Fakat bu restoran gündüz kapalı, akşam saatlerinde misafirlerini kabul ediyor. Çünkü Paris yemek kültüründe bizde olduğu gibi krep sabahları tüketilen bir yiyecek değil. Çeşitli soslarla ve etlerle zenginleştirerek krepi bir akşam yemeği haline getiriyorlar. Ana yemek olarak jambonlu peynirli olanlarından tercih edip tatlı olarak da çikolatalı, elmalı ya da reçelli olanlarından istediğinizi seçebilirsiniz. Çikolatalı olan benim favorim oldu. Yediğim en güzel çikolatalı tatlı desem yalan olmaz.

paris, fransa

Kullanıcılar Tarafından Son Görüntülenenler

Kayıp Valiz Durumunda Yapılması Gerekenler

Kayıp Valiz Durumunda Yapılması Gerekenler

Yurtdışına İlk Defa Çıkacak Kişiler İçin Tavsiyeler

Yurtdışına İlk Defa Çıkacak Kişiler İçin Tavsiyeler

hostel nedir

Hostel Nedir?

jetlag nedir?

Jetlag Nedir?

Yalnız Seyahat Etmek

Yalnız Seyahat Etmek

YORUM YAPABİLİRSİNİZ